Kızıl Ordu Askerlerinin Milyonlarca Alman Kadınına Tecavüz Ettiği İddiaları Doğru Mu?

Theia

  SSCB için söylenen yaygın bir iddia da Kızıl Ordu’nun Berlin’e girdiğinde milyonlarca kadına tecavüz ettiğidir. Öncelikle bu iddianın ortaya çıkışına odaklanacağız.

  Almanya ikiye ayrıldığında kapitalist blok için ne kadar akla aykırı olursa olsun diğer tarafı kötüleyecek her şey harika birer propaganda aracıydı. İlk olarak Austin Joseph App adındaki bir Nazi hayranı profesör savaşın hemen sonrasında yazdığı sekiz sayfalık broşürle Kızıl Ordu’nun milyonlarca Alman kadınına tecavüz ettiğini ileri sürdü. App, öylesine bir fanatikti ki Holokost’un Kızıl Ordu kontrolündeki yerlerde meydana geldiğini söylüyordu. App, kaleme aldığı broşürle medyada geniş yer buldu. Hemen bir yıl sonrasında ise Ralph Keeling bu medya haberlerinden toparladığı bilgilerle “Gruesome Harvest” adındaki kitabını yayınladı. Böylelikle temelsiz bir şekilde başlayan iddialar palazlandı ve Kızıl Ordu’nun zaferine gölge düşürecek bir propaganda aracına dönüştü. Bu iddiaları dillendiren başka yazarlara baktığımızda ise  başlıca Soljenitsin ya da Antony Beevor gibi isimlerle karşılaşıyoruz. Soljenitsin hepimizin malumu olduğu için üzerinde durulacak bir yönü olduğunu düşünmüyorum. Ancak Soljenitsin’in söyledikleri de bir bakıma Beevor’un anlattıklarının detaylandırılmamış bir versiyonuydu. Beevor ise kitabında bu konuyu daha da detaylandırıyor ve inanılmaz bir şekilde net bir sayıya ulaşabiliyor. Beevor kaynaksız tasvirleriyle “insana dokunuyor” ve çoğu kez ikna etmeyi başarıyor.

Kızıl Ordu Askerlerinin Milyonlarca Alman Kadınına Tecavüz Ettiği İddiaları Doğru Mu? 1
App, 1946’da yayınlanan broşüründe tamamen kaynaksız bir şekilde yazıyor.

Aslında Nasıldı?

Kızıl Ordu Askerlerinin Milyonlarca Alman Kadınına Tecavüz Ettiği İddiaları Doğru Mu? 2
Kızıl Ordu, Berlin’de yemek dağıtıyor.

  Kızıl Ordu, ilerlediği güzergah boyunca yerli halklarca onları Nazi mezaliminden kurtardığı için büyük bir coşkuyla karşılandı. 1941 yılından beri ülkelerinin batısındaki devasa yıkıma ve on milyonlarca sivilin acımasızca katliamına şahit olan Sovyet askerleri Alman topraklarına girdiklerinde Yoldaş Stalin’in 19 Ocak 1945 tarihli şu çağrısıyla karşılaştılar:

  “Kızıl Ordu’nun subayları ve askerleri! Düşmanın ülkesine giriyoruz. Özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan nüfus Alman, Çek veya Leh olup olmadıklarına bakılmaksızın şiddete maruz bırakılmamalıdır. Failler harp hukukuna göre cezalandırılacaktır. Özgürleştirilmiş topraklarda kadınlarla cinsel ilişki yasaktır. Şiddet ve ırza geçme failleri kurşuna dizilecektir.”

  Bu cezaya rağmen sorumsuzca bireysel tecavüz olaylarının yaşandığı inkar edilemez. Ancak Mihver ülkelerinde olduğu gibi sistematik tecavüzlerden de kesinlikle söz edilemez. Aşağıdaki belge ise tecavüz ve şiddet suçuna karışan Sovyet askerlerinin sayısı hakkında bize yardımcı oluyor.

Kızıl Ordu Askerlerinin Milyonlarca Alman Kadınına Tecavüz Ettiği İddiaları Doğru Mu? 3

  29 Aralık 1945 tarihli belgede 14 tecavüz, 164 yağma ve şiddet, 27 öldürme, 943 soygun ve 416 hırsızlık olayından bahsediliyor. Üstelik bu suçların yerel yetkililer tarafından abartıldığı ya da Kızıl Ordu personeline atfedildiği söyleniyor. Yani aslında bu sayılar çok daha düşük olabilir.

  Sonuç olarak, Nazi hayranı bir profesörün yavelerinin dallanıp budaklanarak nasıl büyüdüğünü, bu yavelerin zaferi gölgelemek için bir propaganda aracına dönüştüğünü, gerçekleşen olayların sistematik bir şekilde olmadığını aksine SSCB yönetiminin bunu engellemek için elinden geleni yaptığını ve bazı istisnalar hariç büyük ölçüde başarılı olunduğunu görüyoruz.

Kaynaklar ve İleri Okuma

1-https://statehistory.ru/32/Mif-o-millionakh-iznasilovannykh-nemok/
2-http://actualhistory.ru/51
3-http://actualhistory.ru/52
4-http://actualhistory.ru/91
5-http://wiki.istmat.info/док:игорь_петров_к_вопросу_о_двух_миллионах

One thought on “Kızıl Ordu Askerlerinin Milyonlarca Alman Kadınına Tecavüz Ettiği İddiaları Doğru Mu?

  1. Bayrak asan sovyet askerinin kolundaki saatler işi karıştırıyor. Stalin savaş hukuku demiş ne yazık ki savaş hukuku bu galip galipliğini mağlup olana yaşatmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »