Sovyet Tarihi Testi 2

Sovyet Tarihi Testi 2 'ye hoşgeldiniz

Sovyet Tarihi Testi 2 1

Bütün Rusya'nın Karşı Devrim ve Sabotajla Mücadele Olağanüstü Komisyonu'nun, yani kısaltılmış ve bilinen adıyla ÇEKA'nın kurucusu ve ilk başkanı olan fotoğraftaki Sovyet devrimci kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 2

1921 tarihinde Sovyet delegasyonunun başı olarak Ankara'ya gelen, Ekim Devrimi'nden önce Minsk'teki Bolşevik yer altı örgütünün başına geçen ve 1925 yılında kısa süre SSCB Savunma Halk Komiserliği görevinde bulunmuş fotoğraftaki Sovyet devrimci kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 3

1930'lu yılların SSCB'sinde politbüro üyesi ve Moskova parti sekreteri olan, Ulaştırma Halk Komiserliği sıfatıyla Moskova Metrosunun koordinasyon görevinde bulunmuş ve bu metroya belirli süre adı verilmiş fotoğraftaki Sovyet devrimci-siyasetçi kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 4

Ekim Devrimi'nden sonraki Rus İç Savaşı'nda Ukrayna'da komiser olarak görev alan ve Kafkasya'daki verdiği mücadeleyle ün kazanan, 1926 yılından ölümü 1937 yılına kadar politbüro üyeliği yapmış fotoğraftaki Sovyet devrimci-siyasetçi kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 5

Lenin dışında tüm Sovyet liderleriyle çalışan, ikinci dünya savaşından sonra Sovyetler Birliği'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde daimi temsilci olarak görev alan, 1957 yılından 1985 yılına kadar 28 sene boyunca Dış İşleri Bakanlığı görevinde bulunmuş fotoğraftaki Sovyet diplomat-politikacı kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 6

Gönlümün Teranesi, Vatan Operası, Yedi Güzel balesi ve Stalin Ödülü'ne layık görülen Leyla ile Mecnun adlı senfonik eserin bestecisi, 1948-1953 yılları arasında Azerbaycan Devlet Konservatuarı Rektörlüğü görevinde bulunmuş fotoğraftaki ünlü Sovyet besteci kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 7

1949 ila 1971 yılları arası Dinamo Moskova kulübünde file bekçiliği yapan, 1963 yılında aldığı altın top ödülüyle bunu tarihte başarmış tek kaleci olan, 20. yüzyılın en iyi kalecisi olarak kabul edilen fotoğraftaki "kara panter" lakaplı Sovyet sporcu kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 8

Asıl mesleği elektrik mühendisliği olan, 1948 ila 1963 yılları arasında 15 sene boyunca dünya satranç şampiyonu unvanını korumuş fotoğraftaki ünlü Sovyet satranç ustası kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 9

Paris Düşerken, Fırtına ve Dipten Gelen Dalga üçlemeleri sadece Sovyetler Birliği'nde 8,5 milyon basılmış ve 2 kez Stalin Ödülü'ne layık görülmüş fotoğraftaki ünlü Sovyet yazar-gazeteci kimdir?

Sovyet Tarihi Testi 2 10

Ünlü Sovyet yönetmen Sergey Eyzenşteyn'in çektiği Aleksandr Nevskiy ve Korkunç İvan filmlerinde başrol oyuncusu olarak görev alan, 1951 yılında çekilmiş Aleksandr Popov filmindeki oyunculuğuyla Stalin Ödülü'ne layık görülen fotoğraftaki Sovyet oyuncu kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »