Sovyet Tarihi Testi

Sovyet Tarihi Testi 'ne hoşgeldiniz

1. Bestelediği keman ve piyano konçertoları ile insanı adeta büyüleyen, başlıca ünlü eserleri Savaş ve Barış Operası, Romeo ve Juliet Balesi olan, 20. yüzyıla damgasını vurmuş ünlü Sovyet besteci kimdir?

2. 1923 ila 1930 yılları arasında Sovyetler Birliği Dış İşleri Halk Komiserliği görevinde bulunmuş Sovyet politikacı ve diplomat kimdir?

3. Ekim Devrimi’yle birlikte kurulan ve SSCB’nin en yüksek hükümet organı olan Halk Komiserleri Konseyinin (Sovnarkom) ilk döneminde aşağıdaki isimlerden hangisi milletlerden sorumlu halk komiserliği görevinde bulunmuştur?

4. Vladimir Lenin’in “yerini asla dolduramayız” diye bahsettiği, örgütçülük yeteneğiyle bilinen ve 1919 yılında yakalandığı İspanyol gribi sonucu hayata gözlerini yummuş Sovyet devrimci kimdir?

5. Büyük Anayurt Savaşı’nda Don Cephesi Kuvvetleri Genel Komutanlığı görevinde bulunmuş ve tarihin en büyük tank savaşı olan Kursk Muharebesi’ne Merkez Cephesi Komutanı olarak liderlik etmiş Sovyet mareşal kimdir?

6. 1967 yılında, Sovyetler Birliği’nin uzay aracı Soyuz 1 ile yaptığı uzay uçuşunda hayatını kaybeden Sovyet kozmonot kimdir?

7. Bir fabrikada tekstil işçisi iken paraşüt sporuna ilgi duyan, bu alanda ilerledikten sonra Sovyet Uzay Programı kapsamında kozmonot olarak tarihe “uzaya çıkan ilk kadın” olarak geçen Sovyet kozmonot kimdir?

8. SBKP’nin 1956 yılında gerçekleşen 20. Kongresinde destalinizasyon sürecini başlatan ve ilerleyen zamanlarda “emperyalizmle barış içinde bir arada yaşama” politikasının parti programına sokulmasına öncülük eden SBKP Genel Sekreteri kimdir?

9. Aşağıdaki seçeneklerden hangisinde ‘uzaya çıkan ilk insan ve uzayda yürüyen ilk insan’ olma unvanlarına sahip Sovyet kozmonotlar sırasıyla verilmiştir?

10. Şiirsel sinemanın önde gelen isimlerinden biri olan ve İvan’ın Çocukluğu, Ayna, Nostalji, İz Sürücü, Kurban, Solaris gibi filmlerin yönetmenliğini üstlenmiş ünlü Sovyet yönetmen kimdir?

11. SBKP’nin 1918 ila 1930 yılları arasında işçi ve köylü kadınlar arasındaki çalışma ve örgütlenme kollarına verilen ad nedir?

12. Yaşayanlar ve Ölüler, İnsan Asker Doğmaz, Albayın Aşkı, Günler ve Geceler, Savaşsız Yirmi Gün gibi eserlerin sahibi olan ünlü Sovyet yazarı kimdir?

13. 1972 ve 1976 olimpiyatlarında toplamda 4 altın ve 2 gümüş madalya kazanan, ‘Minsk Serçesi’ lakaplı Sovyet jimnastikçi kimdir?

14. Aşağıdaki seçeneklerin hangisinde Hruşçov ve Brejnev dönemlerinde başbakanlık görevinde bulunmuş isimler sırasıyla verilmiştir?

15. Satrançta boa yılanı taktiğiyle bilinen ve 1975-1985 yılları arasında dünya satranç şampiyonu olmuş ünlü Sovyet satranç ustası kimdir?

16. Lenin’in 1921 yılında “bir geri, iki ileri” diyerek köylülere sınırlandırılmış bir piyasa ekonomisi içerisinde ürettikleri ürün fazlalarını pazarda satabilme imkanı tanıyan yeni ekonomi politikasına verilen ad nedir?

17. 1938-1945 yılları arasında İç İşleri Halk Komiserliği (NKVD) görevinde bulunmuş Sovyet politikacı kimdir?

18. Sovyetler Birliği’nin toprak kayıplarına rağmen birinci dünya savaşından çekilmek amacıyla başta Alman İmparatorluğu olmak üzere ittifak devletleriyle imzaladığı antlaşmanın adı nedir?

19. Sovyetler Birliği tarihinde en fazla Lenin Nişanı almış kişi kimdir?

20. Stalin, Roosevelt ve Churchill’in 1943 yılında savaş devam ederken bir araya geldiği ve Nazi Almanyası’na karşı yeni bir cephenin açılması gibi kararların alındığı liderler zirvesinin adı nedir?

2 thoughts on “Sovyet Tarihi Testi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »