Sovyet Tarihi Test 5

Sovyet Tarihi Test 5'e hoşgeldiniz.

Büyük Anayurt Savaşı'na binbaşı olarak katılan, Naziler Berlin'e kadar sürüldüğünde elinde Hitler'in kafasının bulunduğu heykelle bu ikonik pozu veren resimdeki ünlü Sovyet şair kimdir?

1935-1939 yılları arasında Sovyet Başsavcılığı ve 1949-1953 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Sovyet devrimci, diplomat ve hukukçu kimdir?

Komintern Yürütmü Kurulu'nun ilk başkanı olan ve görevini 1919 yılından 1926 yılına kadar sürdüren Sovyet devrimci kimdir?

Üç olimpiyat oyununda kazandığı 18 madalyayla, jimnastikçiler arasında en fazla olimpiyat madalyasına sahip olan Sovyet jimnastikçi kimdir?

Sovyetler Birliği ile Türkiye arasında yapılan Dostluk ve Tarafsızlık Antlaşması hangi tarihte imzalanmıştır?

Kızıl Ordu Korosu'nun kurucusu olan ve Sovyetler Birliği Milli Marşı besteleyen resimdeki ünlü Sovyet besteci kimdir?

Sovyet Yazarlar Birliği'nin kurucularından olan ve 1946 ile 1954 yılları arası Yazarlar Birliği'nin başkanlığını üstlenen, Stalin'in "dünyanın bilinen en büyük hümanisti" olarak bahsettiği resimdeki ünlü Sovyet yazar kimdir?

Büyük Anayurt Savaşı'nda Stalingrad savunmasının en önemli isimlerinden olan ve komuta ettiği 62. Ordu'nun başarısıyla bilinen ünlü Sovyet general kimdir?

SSCB’nin elektrifikasyonu için yapılan ve Lenin'in " Sovyet gücü + elektrifikasyon = komünizm" şiarıyla duyurduğu ilk büyük planın adı nedir?

1938-1941, 1942-1949 yılları arasında Devlet Planlama Komitesi'nin başkanlığını üstlenen ve 1949 yılında Leningrad Davası neticesiyle tutuklanıp 1950 yılında idam edilen resimdeki Sovyet siyasetçi ve ekonomist kimdir?

İşaretlemelerinizi yaptıysanız gönder butonuna basınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »